23.02.16 Thursday

  • 19.00 rehearsal of the parcicipants' parade;
    sportsmen training in the discipline of freestyle
    1. Sweden – 4 dogs – 19.00 – 19.12
    2. Italy – 3 dogs – 19.15 – 19.24
    3. Finland – 1 dog – 19.26 – 19.28
    4. Switzerland – 4 dogs – 19.30 – 19.42
    5. France – 1 dog – 19.44 – 19.47
    6. Germany – 3 dogs – 19.48 – 20.00
    7. Russia – 5 dogs – 20.02 – 20.17

24.06.16 Friday

  • 8.00 - 9.30 sportsmen training in the discipline of HTM
    1. Russia – 5 dogs – 8.30 – 8.45
    2. Finland – 1 dog – 8.47 – 8.50
    3. Sweden – 3 dogs – 8.52 – 9.01
    4. Begining of demonstrations (Volkov, Shkatulova, Chogovagze) - 9.10
  • 09.25 Judges meeting
  • 10.05 Team-leaders meeting
  • 10.30 the Opening Ceremony of the Dog Dance World Championship
  • 11.00 - 13.55 perfomance of the competitors in the discipline of freestyle (team competition, individual competition - semi-final)
    1. 11.00 White dog - Myznikova Ekaterina & Artist
    2. 11.08 JEANETTE BERGENSTAV & SPRINGMISTS WILD FIRE GOBLIN
    3. 11.16 Barbara Cristallini & DANA
    4. 11.24 Efremova Irina & UNKAS
    5. 11.32 Monika Ballerini & Nicolaj-Nioro v. Rotmonten
    6. 11.40 Uta Opel & RIVER RUNS IM LEGEND
    7. 11.48 LIZETTE OLAUSSON & REVALILLS GAST
    8. 11.56 Sini Eriksson & Vicway Miss Almighty
    9. 12.04 Eibogina Liudmila & AISKNEKHT NIKA
    10. 12.12 Marianne Rentsch & BEYAZ DEL TESORO DORO
    11. 12.20 Anja Jakob & DANCING LITTLE SHADOW OF FAST CRAZY FLY
    12. 12.28 NINA ROEGNER & DRAGONORA NYMPHADORA
    13. 12.36 Lusy Imbergerova & DESPERADO OD SUCHE HORY
    14. 12.44 Ilina Polina & HARDYHEART
    15. 12.52 Yvonne Belin & JEWEL DEL MULINO PRUDENZA BRAINS ‘N BEAUTY
    16. 13.00 DELCROIX Amélie & COMEBYANAWAY REDY TO GO FAST
    17. 13.08 Cora Czermak & ANGEL VOM SCHMETTERLINGHAUS (STEPS)
    18. 13.16 ERIKA JOHANSSON & PINE GARDEN’S NEJ-LIHKA
    19. 13.24 Chiara Meccoli & SAMARCANDA THE THUNDER ROOLS
    20. 13.32 Novosеlova Marina & Micha
    21. 13.40 Monika Ballerini & BREEZE JUMPING KIWIS
  • 13.50-14.20 Break for judges
  • Second sportsmen training in the discipline of HTM:
    1. Sweden – 1 dog – 13.55-13.58
    2. Germany – 1 dog – 14.00 – 14.03
    3. Italy – 3 dogs – 14.05 – 14.14
  • 14.20-14.50 awarding of the Dog Dance World Championship competitors in the discipline of freestyle (team competition);
    announcing of the finalists in the discipline of freestyle (individual competition)

25.06.16 Saturday

  • 9.50-11.30 perfomance of the competitors in the discipline of HTM (team competition, individual competition - semi-final)
    1. 09.50 White dog - Alimova Olga & Taifun
    2. 09.58 Barbara Cristallini & DANA
    3. 10.06 CAROLA LINDH & CAPA TOSTA LUPETTA
    4. 10.14 Butrimova Tamila & ILLAI WIND.N FIRE
    5. 10.22 Chiara Meccoli & SAMARCANDA THE THUNDER ROOLS
    6. 10.30 Mari Muhonen & Tres Colores Isla Bonita
    7. 10.38 ANITA AXELSSON & WINDANNS EMMI
    8. 10.46 Ilina Polina & LINIYA GRACII ILIM YAN
    9. 10.54 Lusy Imbergerova & DESPERADO OD SUCHE HORY
    10. 11.02 ANNA LARSSON & STRANDANGENS FLYNN
    11. 11.10 Rubleva Natalia & CORSO BELLA BRAVO YUNG REIN
    12. 11.08 Uta Opel & RIVER RUNS IM LEGEND
    13. 11.16 ERIKA JOHANSSON & PINE GARDEN’S NEJ-LIHKA
    14. 11.24 Ilina Polina & INDI
  • 11.32-12.00 Break for judges
  • 12.00-12.30 awarding of the Dog Dance World Championship competitors in the discipline of HTM (team competition);
    announcing of the finalists in the discipline of HTM (individual competition)

26.06.16 Sunday

  • 9.00 - 12.00 perfomance of the Dog Dance World Championship finalists in the disciplines of freestyle and HTM

    Freestyle
    1. 09.00 – Efremova Irina
    2. 09.08 – Ilina Polina
    3. 09.16 – Eibogina Liudmila
    4. 09.24 – Nina Roegner
    5. 09.32 – Novosеlova Marina
    6. 09.40 – Yvonne Belin
    7. 09.48 – Monika Balerini & BREEZE
    8. 09.56 – Lusy Imbergerova
    9. 10.04 – Lizette Olausson
    10. 10.12 – Uta Opel
    HTM
    1. 10.20 – Carola Marika Lind
    2. 10.28 – Anna Larsson
    3. 10.36 – Ilina Polina & ILIM
    4. 10.44 – Lucia Imbergerrova
    5. 10.52 – Rubleva Natalia
    6. 11.00 – Chiara Meccoli
    7. 11.08 – Butrimova Tamila
    8. 11.16 – Ilina Polina & INDI
    9. 11.24 – Mari Muhonen
    10. 11.32 – Uta Opel
  • 12.00 - 13.00 entertaining programme
  • 13.00 - 13.30 awarding of the winners and the medalists of the Dog Dance World Championship in the disciplines of freestyle and HTM (individual competition)
  • the Closing Ceremony of the Dog Dance World Championship